Home

Clergy Appointments

Archbishop Dennis M. Schnurr has made the following appointments:

2015

  • Reverend Anthony Cutcher was appointed pastor of St. Peter Parish, Huber Heights; and Our Lady of the Rosary, Holy Cross, and St. Adalbert Parishes, Dayton, effective July 1, 2015.
  • Reverend Martin Bachman was appointed pastor of St. Ann, Williamsburg; Holy Trinity, Batavia; St. Louis, Owensville; and St. Philomena, Stonelick, Parishes, effective July 1, 2015.
  • Reverend Michael Bidwell was appointed pastor of St. William and St. Teresa of Avila Parishes, Cincinnati,  effective July 1, 2015.
  • Reverend Michael Cordier was appointed parochial administrator of St. Andrew Parish, Milford, effective July 1, 2015, through June 30, 2016, while continuing as pastor of St. Elizabeth Ann Seton Parish, Mt. Repose.
  • Reverend John Amankwah was appointed parochial vicar of St. Ignatius Loyola Parish, Cincinnati,  effective July 1, 2015.
  • Reverend Brian Austin, F.S.S.P., was appointed parochial vicar of Holy Family Parish, Dayton, effective Aug. 9, 2015.
  • Reverend Andrew Cordonnier was appointed parochial vicar of  St. Ann, Williamsburg; Holy Trinity, Batavia; St. Louis, Owensville; and St. Philomena, Stonelick, Parishes, effective July 1, 2015.
  • Reverend Matthew Gamber, S.J., was appointed parochial vicar of St. Maximilian Kolbe Parish, Liberty Township, effective July 1, 2015.
  • Reverend Adrian Hilton was appointed parochial vicar of Old St. Mary’s Parish, Cincinnati, effective July 1, 2015.
  • Reverend Ethan Moore was appointed parochial vicar of  St. Peter Parish, Huber Heights; and Our Lady of the Rosary, Holy Cross, and St. Adalbert Parishes, Dayton, effective July 1, 2015.
  • Reverend James Romanello was appointed parochial vicar of St. Henry Parish, Dayton, and Our Lady of Good Hope Parish, Miamisburg, effective July 1, 2015.
  • Reverend Michael Seger was appointed parochial vicar of St. Teresa of Avila Parish, Cincinnati, effective July 1, 2015.
  • Reverend Brother (Zane) Gabriel Torretta, O.P., was appointed parochial vicar of St. Gertrude Parish, Madeira, effective July 1, 2015.
  • Reverend Patrick Welsh was appointed parochial vicar of St. Albert the Great Parish, Kettering, effective July 1, 2015.
  • Reverend Eric Wood was appointed parochial vicar of St. Francis de Sales Parish, Lebanon, and St. Philip the Apostle Parish, effective July 1, 2015.
  • Reverend Bryan Reif was appointed pastor of St. Antoninus Parish, Cincinnati,  effective March 27, 2015.Reverend Edward Pratt was appointed pastor of Ascension Parish, Kettering, effective July 1, 2015.
  • Reverend Paul Gebhardt was appointed pastor of Our Lady of Sorrows Parish, Monroe, and Holy Name Parish, Trenton, effective July 1, 2015.
  • Reverend Thomas Mannebach was appointed pastor of Good Shepherd Parish, Cincinnati, effective July 1, 2015.
  • Reverend Thomas Nevels was appointed pastor of Mary, Help of Christians Parish, Fairborn, and Sacred Heart Parish, New Carlisle, effective July 1, 2015.
  • Reverend Christopher Worland was appointed pastor of St. Albert the Great Parish, Kettering, effective July 1, 2015.
  • Reverend Andrew Umberg was appointed pastor of St. Joseph Parish, North Bend, effective July 1, 2015, continuing as the director of the Priestly Formation Office of the Archdiocese of Cincinnati.Reverend Gerard Hiland was appointed pastor of St. Vivian Parish, Cincinnati, and St. Batholomew Parish, Cincinnati, effective July 1, 2015.
  • Reverend Robert Hadden was appointed pastor of Holy Redeemer Parish, New Bremen, effective July 1, 2015.
  • Reverend Matthew Robben was appointed pastor of Sts. Peter and Paul Parish, Reading, and Our Lady of the Sacred Heart Parish, Reading, effective July 1, 2015.
  • Reverend Kyle Schnippel was appointed pastor of Corpus Christi Parish, Cincinnati, and St. John Neumann Parish, Cincinnati, effective July 1, 2015.
  • Reverend Ned Brown was appointed pastor of the parishes of the Fort Recovery Cluster (Mary, Help of Christians, Fort Recovery; St. Paul, Sharpsburg; St. Joseph, St. Joseph; and St. Peter, St. Peter), effective July 1, 2015.
  • Reverend Bernard Weldishofer was appointed pastor of St. Philip the Apostle Parish, Morrow, effective July 1, 2015, continuing as pastor of St. Francis de Sales Parish, Lebanon.
  • Reverend Thomas Shearer was appointed pastor of Our Lady of Good Hope Parish, Miamisburg, effective July 1, 2015, continuing as pastor of St. Henry Parish, Dayton.
  • Reverend Thomas Wray was appointed parochial vicar of St. Margaret of York Parish, Loveland, effective March 7, 2015.

Retirements

  • Reverend Earl Simone, effective April 7, 2015.
  • Reverend Samuel Gonzales, effective May 9, 2015.
  • Reverend Robert Waller, effective July 1, 2015.
  • Reverend Robert Schmitz, effective July 1, 2015.
  • Reverend James Mead,  effective July 1, 2015.
  • Reverend Michael Savino, effective July 1, 2015.
  • Reverend Ronald Piepmeyer, effective July 1, 2015.
  • Reverend Edwin Gearhart, effective July 1, 2015.
  • Reverend Charles Lang, effective July 1, 2015.
  • Reverend Thomas Meyer, effective July 1, 2015.

2014

  • Reverend Christopher R. Armstrong was appointed Judicial Vicar for the Archdiocese for the Military Services USA, effective October 1, 2014.
  • Reverend Matthew Lee was appointed Parochial Administrator of St. Mary of the Woods, Russells Point, effective August 1, 2014, continuing at Parochial Vicar of St. Michael, Mechanicsburg; Immaculate Conception, North Lewisburg; St. Mary, Urbana; and Sacred Heart, St. Paris.
  • Reverend Harry Kist was appointed Parochial Vicar of St. Mary of the Woods, Russells Point, effective August 1, 2014.
  • Reverend Brian Phelps was appointed Parochial Vicar of Incarnation, Centerville, effective July 1, 2014.
  • Reverend James J. Riehle was appointed Parochial Vicar of Holy Angels, Sidney, and to the faculty of Lehman Catholic High School, effective July 1, 2014.
  • Reverend Christopher Pelster, F.S.S.P., was appointed Parochial Vicar of Holy
    Family, Dayton, effective July 1, 2014.
  • Reverend William Cross was appointed Assistant Director of Formation at Mount St. Mary’s Seminary of the West, effective July 1, 2014.
  • Reverend Lambert Ulinzwenimana was appointed Parochial Vicar of Our Lady of the Rosary, Greenhills; St. Matthias, Forest Park; and St. James of the Valley, Wyoming, effective July 1, 2014, through June 30, 2015.
  • Reverend Matthew Amoako-Attah, C.S.Sp., was appointed Pastor of St. Mary, Camden; St. John, New Parish; and Visitation of the Blessed Virgin Mary, Eaton, effective July 1, 2014.
  • Reverend Steven Kolde resigned as Pastor of St. John Neumann Parish, effective May 5, 2014. Rev. Kyle Schnippel was appointed Parochial Administrator.
  • Reverend Matthew Carroll, O.P., was appointed Parochial Vicar of St. Gertrude Parish, Madeira, effective June 1, 2014.
  • Reverend John MacQuarrie was appointed Pastor of St. Bernard Parish, Springfield, effective July 1, 2014.
  • Reverend Jason Bedel was appointed Pastor of St. Mary Queen of Heaven Parish, Peebles, and Holy Trinity Parish, West Union, effective July 1, 2014.
  • Reverend Martin Fox was appointed Pastor of St. Remy Parish, Russia, effective July 1, 2014.
  • Reverend Eric Bowman was appointed Pastor of Transfiguration Parish, West Milton, effective July 1, 2014.
  • Reverend Jeffrey Bacon was appointed to the Tribunal of the Archdiocese of Cincinnati and as Pastor of Holy Cross-Immaculata Parish, Cincinnati, effective July 1, 2014.
  • Reverend Earl Simone was appointed Parochial Administrator of Our Lady of the Rosary Parish, St. Stephen Parish, Holy Cross Parish, and St. Adalbert Parish, Dayton, effective July 1, 2014, while continuing as Pastor of St. Peter Parish, Huber Heights.
  • Reverend Robert Hadden was appointed Parochial Vicar of Our Lady of the Rosary Parish, St. Stephen Parish, Holy Cross Parish, and St. Adalbert Parish, Dayton, effective July 1, 2014, while continuing as Parochial Vicar of St. Peter Parish, Huber Heights.
  • Reverend Daniel Hunt was appointed Parochial Vicar of St. John the Evangelist Parish, Fryburg, effective July 1, 2014, while continuing as Parochial Vicar of St. Lawrence Parish, Rhine, Immaculate Conception Parish, Botkins, and St. Joseph Parish, Wapakoneta.
  • Reverend Thomas Snodgrass was appointed weekend and holy day assistant of St. Mary’s Parish, Franklin, effective July 1, 2014, while continuing as Assistant Chancellor.
  • Reverend Alan Puntel was appointed weekend and holy day assistant of Sacred Heart Parish, Fairfield, and St. Ann Parish, Hamilton, effective July 1, 2014. Previously, Father Puntel was appointed to the faculty at Bishop Fenwick High School, effective July 1, 2014.
  • Reverend Shawn Landenwitch was appointed weekend and holy day assistant of Our Lady of the Rosary Parish, St. Stephen Parish, Holy Cross Parish, and St. Adalbert Parish, Dayton, effective July 1, 2014, while continuing on the faculty of Archbishop Alter High School.
  • Reverend Paul Lickteig, S.J., was appointed Parochial Vicar of St. Francis Xavier Parish, Cincinnati, effective Sept. 4, 2013.
  • Reverend David Vincent was appointed Parochial Administrator of St. John the Evangelist Parish, Fryburg, and St. Patrick Parish, Glynnwood, effective Dec. 1, 2013 through June 20, 2014.
  • Reverend Andrew Umberg was appointed Director of the Office of Priestly Formation, effective Dec. 1, 2013, while continuing as Pastor of St. William Parish, Cincinnati.
  • Reverend Jaesang Choi was appointed Chaplain and Administrator of the St. Andrew Kim Korean Community, effective Jan. 11, 2014.
  • Reverend Andres Garcia Chavez, MCCJ, was appointed to priestly ministry at St. Charles Borromeo Center for Hispanic Ministry, effective Dec. 1, 2013, and as Chaplain/Moderator, effective March 1, 2014.
  • Reverend William Ollendick, OFM, was appointed Parochial Administrator of Holy Name Parish, Cincinnati, effective March 30, 2014.
  • Reverend William Kramer was appointed Pastor of St. Joseph Parish, Sprintfield, and St. Raphael Parish, Springfield, effective March 31, 2014.
  • Reverend Frank Amberger was appointed Pastor of Holy Angels Parish, Sidney, effective July 1, 2014.
  • Reverend Christopher Coleman was appointed Pastor of the parishes in the Collaborative Region of Our Lady of the Rosary, Greenhills; St. Matthias, Forest Park; and St. James of the Valley, Wyoming, effective July 1, 2014.
  • Reverend Patrick Slonecker was appointed Pastor of St. John the Evangelist Parish, Fryburg, effective July 1, 2014, while continuing as Pastor of St. Lawrence Parish, Rhine; Immaculate Conception Parish, Botkins; and St. Joseph Parish, Wapakoneta.
  • Reverend Barry Stechschulte was appointed Pastor of St. Patrick Parish, Glynnwood, effective July 1, 2014, while continuing as Pastor of Holy Rosary Parish, St. Marys.
  • Reverend Gregory Konerman was appointed Pastor of St. Anthony Parish, Dayton, effective July 1, 2014, while continuing as Pastor of Holy Angels Parish, Dayton.
  • Reverend Earl Fernandes was appointed Parochial Administrator of Sacred Heart Parish, Camp Washington, effective July 1, 2014, while continuing as a member of the faculty of Mount St. Mary’s Seminary of the West.
  • Reverend James (Jamie) Weber was appointed Parochial Administrator of St. Cecilia Parish, effective July 1, 2014 through June 30, 2016.
  • Reverend Daniel Schmitmeyer was appointed Director of the Vocation Office, effective July 1, 2014.
  • Reverend Adam Puntel was appointed to the faculty of Bishop Fenwick High School, effective July 1, 2014.
  • Reverend Ronald Williams was appointed Parochial Vicar, Immaculate  Heart of Mary Parish, Anderson Township, effective July 1, 2014.
  • Reverend C. Scott Wright was appointed Parochial Vicar, St. Anthony Parish and Holy Angels Parish, effective July 1, 2014.
  • Reverend Jack Wehman was appointed Parochial Vicar, Good Shepherd Parish, effective July 1, 2014.
  • Reverend Ronald Combs was appointed Parochial Vicar, St. Henry Parish, Dayton, effective May, 2014.
  • Reverend Anthony Brausch was appointed weekend assistant at Guardian Angels Parish, Cincinnati, effective July 1, 2014, while continuing as a member of the faculty of Mount St. Mary’s Seminary of the West.
  • Reverend Daniel Hess will begin advanced studies in Rome this summer.

Retirements

  • Reverend Oscar Seger, effective Dec. 1, 2013
  • Reverend David Reilly, effective Feb. 28, 2014
  • Reverend Theodore Kosse, effective July 1, 2014
  • Reverend Terrance Smith, effective July 1, 2014
  • Reverend J. Thomas Fitzsimmons, effective July 1, 2014
  • Reverend Paul Hurst, effective July 1, 2014
  • Reverend Timothy Schehr, effective July 1, 2014
  • Reverend Peter Helmlinger, effective July 1, 2014